Поряд із голодомором 1932-1933 років та Другою світовою війною трагічною сторінкою в історії України ХХ століття були депортаційно-переселенські акції стосовно українців у 1944—1951 рр. Угодою, укладеною між УРСР і Польським комітетом національного визволення, передбачалось переселення українського населення, яке проживало в межах повоєнної Польщі, до України. Депортація супроводжувалась терором, репресіями, конфіскацією майна, обмеженням політичних, соціальних, економічних і культурних прав депортованих українців. Виселені з території Польщі вони знайшли свою другу домівку в різних регіонах України від Галичини до Причорномор’я, Слобожанщини та Донеччини. Вони й досі не можуть збагнути, чому їх тоді силоміць виганяли із власного дому, а десятки тисяч родин і дотепер через стільки років шукають один одного по світах після нав’язаної їм розлуки. Але попри випробування талановиті сини і дочки Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини прославили своїх предків на увесь світ – Євген Самохваленко, Яков Гудемчук, Іван Златокудра, Мілі Лучак, Тадей Карабович, Богдан-Ігор Антонич, Василь Земляк, Дмитро Бедзик та інші. Сумно відома лемківська пісня «Пливе кача по Тисині» проводила в останню дорогу загиблих героїв Небесної Сотні та воїнів АТО.
   На вшанування цієї пам’ятної дати та на виконання Постанови ВРУ «Про відзначення на державному рівні 75-х роковин початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках» у науковій бібліотеці на абонементі художньої літератури організована книжкова виставка «Лемківські та бойківські поети та прозаїки».
   Серед представлених видань – збірки поета небувалого таланту, великого новатора у літературі Богдана-Ігора Антонича (1909-1937), який народився в с.Новиця Горлицького повіту. Писав літературною мовою, підкреслюючи у своїх творах глибоку любов до рідної Лемківщини. За його коротке життя вийшли три збірки поезій «Привітання життю», «Три перстені» (1934), «Книга Лева» (1935).
   В Україні плідно працював письменник з Лемківщини Дмитро Бедзик, автор численних оповідань, повістей, п’єс про Лемківщину. Найвагоміша його трилогія “Украдені гори” (1969), “Підземні громи” (1971), “За хмарами зорі» (1972).
   Широке признання здобула творчість Василя Земляка (1923-1977) з Вінниччини.У романі «Зелені млини» (1976) в захоплюючій формі зображено селянський побут, життя колишніх переселенців – лемків з Пряшівщини, їхню безмежну любов до рідних традицій, до пісні.
   Запрошуємо до перегляду.


Перейти до вмісту